Dokumenty które należy przygotować przed przyjazdem do Omanu.

Utworzono: 07 lipiec 2010

 

W Omanie mieszkamy dopiero od kilku miesięcy a mimo to, w tym gościnnym i nieco tajemniczym kraju czujemy się jak u siebie.

Do każdego wyjazdu do pracy w obcym kraju, należy się odpowiednio przygotować: wizy, dyplomy, szczepionki, co zabrać czego nie zabierać etc.

 

Ponieważ przeszliśmy przez ten proces niedawno, postanowiliśmy go opisać. Być może informacje zawarte tutaj, ułatwią komuś przygotowania do wyjazdu. My mieliśmy problem z uzyskaniem informacji, ponieważ w Polsce niema ambasady Omanu, która byłaby pierwszym punktem kontaktowym. Część informacji uzyskaliśmy od bardzo pomocnej poloni mieszkającej w Omanie, a resztę przez szereg prób i błędów. W niniejszym tekście skupiliśmy się na opisie dokumentów wymaganych przed przyjazdem do Omanu i jest to opis przedstawiający nasze doświadczenia.

 

Dokumenty które należy przygotować przed przyjazdem do Omanu:

1. Badania lekarskie

2. Akty urodzenia i małżeństwa

3. Potwierdzone i zalegalizowane dyplomy wyższych uczelni

4. Paszport i zdjęcia

 

1. Każda omańska firma przed zatrudnieniem pracownika z zagranicy chce mieć pewność, że jest to dobra inwestycja. Pracownik musi być zdrowy i nie być nosicielem żadnych chorób zakaźnych. W tym celu potencjalny kandydat proszony jest o przedstawienie aktualnych badań krwi, rentgena płuc oraz testu na obecność wirusa HIV. Po przyjeździe do Omanu zwykle wszystkie te badania są powtarzane w lokalnej klinice.

 2. Z Urzędu Stanu Cywilnego należy pobrać akty urodzenia oraz akt małżeństwa, warto poprosić o tzw. druki unijne, ponieważ dokumenty takie są wielojęzyczne i odpada problem tłumaczenia.

 3. Dyplomy Wyższych Uczelni należy potwierdzić w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Legalizacja odbywa się od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-14.00 w gmachu ministerstwa:

ul. Hoża 20, pokój 560.

Tel: (22) 52 92 558 lub (22) 52 92 560

http://www.nauka.gov.pl/szkolnictwo-wyzsze/sprawy-studentow-i-doktorantow/tok-studiow/tok-studiow/artykul/legalizacja-dokumentow-do-obrotu-prawnego-z-zagranica/?cHash=436ccb9f5d&type=110

 Koszt potwierdzenia każdego dokumentu to kwota 19 PLN. Należy ją wpłacić na podane na stronie Ministerstwa konto bankowe. Następnie polecamy przetłumaczenie dyplomów na język angielski. Nie ma konieczności tłumaczenia dokumentów na język arabski.

Przetłumaczone dyplomy oraz pozostałe dokumenty należy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu legalizacji:

MSZ Dział Legalizacji,

Al. Szucha 21,

00-580 Warszawa

tel: (48 22) 523 9463 lub (48 22) 523 9128;

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Godziny przyjęć: 9-13 od poniedziałku do piątku. Informacje w sprawie poświadczenia dokumentów można też uzyskać w Dziale Informacji Konsularnej MSZ.

tel. (48 22) 523 9451

http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/apostille/

Koszt legalizacji każdego dokumentu to 29 PLN, które można wpłacić na konto Ministerstwa, podane na stronie internetowej bądź też w kasie znajdującej się w departamencie do Spraw Legalizacji Dokumentów ( wszystkie dokumenty muszą być zalegalizowane - oryginały dyplomów , tłumaczenia dyplomów, oraz akty urodzenia, małżeństwa)

 Paradoksalnie, dokumenty potwierdzone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie są uznawane za granicą i należy je ponownie zalegalizować przez ambasadę Omanu. Niestety, w Polsce nie ma Ambasady Omanu, a najbliższa znajduje się w Berlinie. Na szczęście dokumenty można również potwierdzić w Sekcji Wizowej Ambasady Królestwa Arabii Saudyjskiej:

Ul. Stępińska 55;

00-739 Warszawa

Tel.: (+48 22) 840 00 00 wew. 1115

Fax: (+48 22) 840 56 36,

www: http://www.saudiembassy.pl/

Legalizacja w ambasadzie jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ przed legalizacją należy wszystkie dokumenty zarejestrować na specjalnej stronie internetowej. Niestety, witryna jest przygotowana jedynie w języku arabskim, dlatego polecamy zadzwonić do działu konsularnego ambasady, gdzie naprawdę miła i pomocna Pani (tutaj prywata: serdecznie Panią pozdrawiamy) udzieli dokładnych informacji.

Koszt legalizacji to 10 USD za każdy zarejestrowany dokument. Wpłaty można dokonać jedynie w USD w konkretnej placówce DEUTSCHE BANK 24 S.A. który mieści się przy ulicy ?Pl. Grzybowski 12/14 16?00-104 Warszawa. Alternatywą jest wykonanie przelewu na konto podane na stronie internetowej ambasady. O ile potwierdzenie dokumentów w każdym z ministerstw zajmuje około 30 minut to legalizacja w Ambasadzie Arabii Saudyjskiej trwa 1 dzień.

4. Paszport musi być ważny co najmniej sześć miesięcy. Należy również przygotować 12 fotografii paszportowych na niebieskim tle, jest to bardzo ważne ponieważ sam byłem odesłany z kwitkiem, kiedy chciałem wymienić prawo jazdy. Fotografie miały niedostatecznie niebieskie tło (to nie żart). Fotografie są potrzebne praktycznie w każdej sytuacji, ale bez paniki ? można je również wykonać na miejscu. Tutejsi fotografowie idealnie trafiają z odcieniem niebieskiego w gusta urzędników.

 W Omanie wszystko odbywa się bez pospiechu, radzimy więc uzbroić się w cierpliwość. Jeśli planujecie przesiedlenie się do Omanu całą rodziną, najlepiej przyjedźcie razem. W takiej sytuacji firma ułatwia i pomaga w załatwieniu wszelkich formalności dla całej rodziny.

Darek.